Kreativní tvoření je vášeň a je to krásná a smysluplná práce. Od prvotní myšlenky, která se zrodí v hlavě až po finální kontrolu, zda je výrobek precizní a dokonalý do posledního detailu. Pokud je to navíc tvorba, která není už koníčkem, ale živobytím a podnikáním, je s tím spojeno i mnoho povinností a také oblastí jako marketing a jiné dovednosti…ale i tady se dá využít kreativita naplno. Vše, co je spojeno s handmade podnikáním, mě naplňuje a opravdu baví.
K handmade tvorbě ale patří i méně příjemné věci a myslím, že by se o nich mělo mluvit nahlas. Někteří tvůrci to dělají a jsem za to ráda. Většina to ale na světlo vytahovat nechce, zvlášť ne před zákazníky. Přitom kdo jiný by právě měl znát celý příběh věci, kterou kupují, třeba i obdivují a fandí ji, než právě zákazník. Ono nejde sdílet do veřejného prostoru jen to krásné a hezky vypadající, je to jako se životem, aby byl autentický, je důležité psát a mluvit i o věcech, o kterých se nám moc nechce.
Když začne být jakákoliv tvorba nebo práce víc vidět, když člověk jde s kůží na trh a začnou si ho lidé všímat, začne se potýkat s oběma polaritami. Je úžasné sdílet svou radost s podobně naladěnými lidmi, ale neprojde to bez povšimnutí i těch, co neví, jak najít svou vlastní individuální cestu a co si neváží úsilí druhého a snad ze zoufalství či frustrace dokážou škodit…možná nevědomě…to nedokážu posoudit. Ale myslím, že podvědomě cítí, že to není to, co je opravdu bytostně naplňuje. 

Každopádně se to děje a protože se mezi tvůrci pohybuji, troufám si říct, že se to děje docela hojně. Kdo tvoří, tak ví, kolik energie a času je vloženo do ručně dělaného výrobku, jak dlouho trvá než se zhmotní nápad, než se dopracuje k tomu, aby výsledek byl precizní do posledního detailu, aby vypadal dokonale. A hlavně aby byl originální s určitým nezaměnitelným designem. A jak dlouho trvá než si vybudujete obchodní značku…je to o trpělivosti a stovkách drobných krůčků. Před všemi, kteří prošli nebo procházejí touto cestou se hluboce skláním. Vím kolik je za tím úsilí a překonávání mnoha překážek i sám sebe. Najít svou nezaměnitelnou originalitu je krásná cesta, někdy i trnitá s mnoha překážkami. Ale stojí za to. ?
Abych šla k jádru věci…chtěla jsem psát o kopírování. Je smutné, jak běžný jev to je. A samozřejmě nemám na mysli, že kopírování je snad to, když někdo vyrobí třeba anděla, používá stejnou techniku nebo používá podobný materiál…to fakt ne. Kopírováním je myšleno to, když na první pohled je výrobek zaměnitelný s tím Vaším. Když má vyvolat svým designem a vzhledem dojem, že se jedná o určitý kus, který už je v povědomí zákazníků pod konkrétním názvem značky. Detailní zkoumání pak ukáže nedostatky a nedokonalost kopie, drobné i zjevné “vady”, ale první dojem je první dojem a u toho u kopie jde. Ten kdo kopíruje to samozřejmě nikdy nepřizná a dokáže najít tisíc argumentů k obhajobě. Vždy si to umí omluvit. Většinou je to tak směšně okaté, protože ti, kdo kopírují nemají ani tak malou kreativitu, aby zkopírovali třeba jeden kus a šli vykrádat nápady o dům dál, je mnohem jednodušší se zaměřit na jednoho tvůrce a zkopírovat všechno. 

Způsobů jak se tomu bránit moc není, snad jen být o krok napřed a tvořit nové a nové nápady. A pak kvalitou zpracování…když je tvorba srdcovka, která vychází z nás samých…ani to jinak nejde než precizně. 
Vlastně tomu nechci touto cestou zabránit nebo vyvolat nějakou vlnu odporu, jen jsem to chtěla vytahnout na světlo, pojmenovat věci správnými pojmy a třeba i otevřít diskuzi. Myslím, že někdy prostě není dobré jen mlčky přihlížet a nechat to bez povšimnutí. A hlavně za sebe poděkovat všem, kteří si zamilovali Klatovské anděly právě pro svou originalitu.
Co kus to originál, žádný není totožný s jiným a proto ani není možné patentovat výrobu, takže nemohu nikomu nic zakazovat ani chtít, aby něco dělal nebo nedělal, každý z nás máme vlastní morální hodnoty a podle těch řídíme celý svůj život. Je na každém z nás, jak se zachováme…ať v tvorbě, prodeji nebo nákupu. Tak se zkusme rozhodovat vědomě a nejlépe jak umíme, tak abychom z toho měli dobrý pocit…to přeci dělá naše životy radostné a krásné. ❤