Chtěla bych navázat na přípěvek o kopírovaní handmade. Na toto téma jsem toho napsala v předchozím příspěvku celkem dost a ještě časem určitě napíšu více, protože je to téma, které se poslední dobou mezi tvůrci hodně řeší a je důležité o něm psát a mluvit. 

Teď se budu ale věnovat něčemu jinému, co s tím úzce souvisí a je alfou a omegou toho, jak dělat tvorbu naplno a dlouhodobě, tak aby to přinášelo hodnotu tvůrci i zákazníkovi. A hlavně, aby se tvůrci vyplatilo to dělat opakovaně. I toto je křehké téma, o kterém se někdy píše a mluví opatrně. A často vyvolává vášnivé diskuze. 

Jsou to ceny handmade produktů. Cena vždycky odráží hlavně sebehodnotu a sebedůvěru tvůrce, jak moc si člověk váží své práce, vloženého času a energie. A zda si v neposlední řadě umí spočítat i veškeré náklady, které s tvorbou úzce souvisí. A nákladem není jen materiál, jak si často chybně myslí i samotní tvůrci. Nikdy nikdo nemůže všeobecně říct, že je něco drahé, může pouze říct, že je to drahé pro něj osobně. Cena produktu je tak individuální a originální jako samotná věc. A kritika není na místě. 
Když se člověk chce živit tím, co ho baví, je to prostě byznys. A slovo byznys opravdu není sprosté slovo. Ono se to nevylučuje. Neznamená to, že když vyděláváte tím, co je vaše srdcová záležitost, že netvoříte od srdce a z radosti. To jsou pouze předsudky a dogmata, která podle mě už do 21.století nepatří. 
Někteří tvůrci si podnikání pletou s koníčkem nebo charitou a zapomenou u toho vydělávat peníze. A pak skončí vyhořelí a z toho, co je tak bavilo, se stane noční můra. Podnikání není lehké, je třeba se toho mnoho naučit. A jednou z věcí je i cenotvorba a umění si svou cenu ustát. 

Dělat něco jen proto, že mě to baví, je krásné. Ale když se zapomene na to, že vaše práce musí zákazníkovi přinášet i nějaké hodnoty, je to špatně. A stejně špatně je i to, když od zákazníka nepřijde zpětně dostatečná hodnota k Vám. Peníze jsou stejná energie jako vložený čas, úsilí, zkušenosti a nápady. 
A proč o tom píšu v souvislosti s kopírováním? Protože ti co něco zkopírují si právě neuvědomují a ani to vlastně nejspíš neví, kolik vloženého času, energie, úsilí, pokusů a omylů ve výrobku je. Kolik investicí hmotných či nehmotných je vloženo do značky a jména. A aby prodali, tak neoriginál podhodnotí. A ještě to omlouvají tím, že to nedělají pro peníze. Ale kdyby to nedělali pro peníze, tak by to pak museli přeci rozdávat zadarmo…? Jsou to tak nesmyslné argumenty, že jim nemohou věřit ani oni sami.

A přesně takhle vymírá tradiční řemeslo, handmade živoří a boom mají nekvalitní kýče vyráběné pásově…tvůrce motivuje todělat dál jen to, že nebudou svou tvorbu muset sponzorovat svým časem a že se budou navzájem inspirovat a podporovat, místo aby si kradli nápady, podhodnocovali cenu práce a ještě se kritizovali za vysoké ceny. 
Já jsem moc ráda, že těch férových a inspirativních tvůrců, kteří se nebojí ohodnotit, je mnoho a že jsem měla to štěstí některé poznat.

Držím palce všem tvůrcům, kteří jdou svou originální jedinečnou cestou, kteří tvoří nevídané originály, které provází vždy něco navíc a tím je čistá energie prvotní myšlenky.